ادعای جالب نماینده مجلس نمایندگان در دولت سیزدهم/ نقوی حسینی: رئیسی گره مسائل داخلی برجام را باز کرد – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; یک سال از آغاز به کار دولت سیزدهم می گذرد اما افکار عمومی از رفتارهای وی در سیاست خارجی نتایج مثبت قابل توجهی دریافت نکرده و انتقادات جدی به عملکرد رئیس جمهور و تیم سیاست خارجی وی وارد است. روحانی بود و برخی معتقدند رئیسی با کنار گذاشتن اقدامات قبلی، کیفیت مذاکرات را پایین آورده است. از سوی دیگر مشکل دولت رئیسی تنها برنامه جامع اقدام مشترک نبود و مسائل دیگری مانند روابط با کشورهای منطقه و اتحاد با شرق نیز از دیگر وظایف دولت است. یک بیگانه برای دولت خود، که آنها نیز در معرض ابهام هستند. برای بررسی پرونده فوق گفتگویی با سید حسین نقوی حسینی نماینده سابق شورا داشته ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

* سیاست خارجی دولت در سال گذشته تا چه اندازه در ادامه برنامه های دولت قبل بود و اقدامات دولت جدید تا چه اندازه بود؟

ثانیاً او با جدیت به دنبال نگاه به شرق بود و روابط پایدار با چین و روسیه را در دستور کار قرار داد، چین و روسیه هر دو مراکز اقتصادی فعال و پیشرفته در جهان هستند و دولت سیزدهم با این دو روابط پایدار و بلندمدت برقرار کرد. قدرت های اقتصادی در نتیجه باعث شد چین و روسیه در دولت روحانی در مجامع بین المللی در کنار آمریکا و اروپا قرار بگیرند اما این کشورها امروز در مجامع بین المللی در مقابل آمریکا و در کنار ایران ایستاده اند. ثالثاً، بهبود روابط و حل مشکلات با همسایگان در دستور کار سیاست خارجی دولت سیزدهم قرار گرفت، بهبود روابط با عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ترکیه، ترکمنستان، آذربایجان، کویت، عمان و حتی افغانستان. جمهوری اسلامی در سازمان های منطقه ای در دستور کار قرار گرفته است، از جمله حضور ایران در شانگهای و برجام و پنجم، دولت سیزدهم برجام را در سیاست خارجی کاهش داد. نه اینکه آن را رها کند یا به توافق نرسد، بلکه اولاً مسائل داخلی برجام را حل کرد و ثانیاً با لغو همه تحریم‌های سرکوبگرانه، یک توافق سخاوتمندانه ساخت. بنابراین، غربی ها اکنون باید تعهد خود را به برجام نشان دهند. همانطور که گفته شد، دولت سیزدهم در سال اول در سیاست خارجی بسیار موفق عمل کرد و با قدرت حرکت کرد، البته نباید از این اقدامات و آثار آن در داخل انتظار نتیجه فوری داشت، هرچند بی تاثیر نیست، اما قطعا خوب است. نتایج و ثمرات آن در سال های آینده به دنبال خواهد داشت.

* به نظر شما مهمترین موانع سیاست خارجی در دولت رئیس جمهور چیست و عملکرد دولت در حوزه سیاست خارجی در یک سال گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟

البته دولت سیزدهم در سیاست خارجی با موانعی مواجه است. که مهمترین آن دشمنی آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدان آنهاست. بالاخره آنها نمی نشینند و سعی نمی کنند به هر طریق ممکن از موفقیت ما در سیاست خارجی جلوگیری کنند. آنها منتظر بودند تا با اعمال تحریم‌های سخت و فشار شدید ایران را منزوی و شکست دهند، اما اکنون شکست خورده‌اند و کوه‌های آند را منزوی کرده‌اند و ایران به سمت اهداف حرکت می‌کند، بنابراین آنها را دفع می‌کنند.

* شکست برنامه جامع اقدام مشترک در این دوره ناشی از اراده دولت، ضعف دولت یا تخلفات طرف مقابل بود؟

برجام و احیای آن خواسته هم غربی ها و هم ایران است، اما وضعیت امروز هر دو طرف آن چیزی نیست که در دهه ۱۹۹۰ بود. آنها از قرار گرفتن در کنار روسیه و چین بسیار نگران هستند. از سوی دیگر، خواسته های ایران خارج از چارچوب برجام نیست و ما مطالبات اضافی برای برجام نداریم. غرب باید تمام تحریم های سرکوبگرانه علیه ایران را لغو کند، تضمین های لازم برای اجرای تعهدات و تمام پول ها را بدهد، ایران تحریم شده را آزاد کند و ایران به مسیر توسعه و پیشرفت هسته ای ادامه دهد، غربی ها محدودیت های این پیشرفت را درک می کنند. خوب، این خواسته ها همه در راستای برجام است.

* رابطه با شرق در این دولت زیاد شنیده می شود پس دولت رئیس جمهور در شرق به دنبال چیست؟

همانطور که گفته شد، در دنیای امروز، حوزه اقتصادی شرق با محوریت چین و روسیه، حوزه اقتصادی بسیار قدرتمندی از جهان است. ایران می‌تواند سهم مهم و سخاوتمندانه‌ای از این حوزه اقتصادی را به خود اختصاص دهد، چرا که ایران به دنبال حضور فعال و موثر در عرصه اقتصادی شرق است تا بخشی از اقتصاد خود را از طریق تجارت و مبادلات دوجانبه فعال و تامین کند.