ادامه آتش سوزی در هورالعظیم عراق / احتمال حرکت مجدد دود به سمت خوزستان – پایگاه خبری مدارا


سیدعادل مولا با اشاره به تداوم آتش سوزی در منطقه مرطوب هورالعظیم عراق گفت: امسال حدود ۳۵۰ هکتار از بخش ایرانی منطقه مرطوب هورالعظیم دچار حریق شد و هر زمان که آتش سوزی رخ داد. شکست. آتش به سرعت مهار شد اما در این مدت دریاچه عراق در حدود ۲۲ هزار هکتار آتش گرفت.

وی افزود: تاثیر منفی آتش سوزی در بخش عراقی دریاچه هورالعظیم از جمله سرایت آتش به قسمت ایرانی و انتشار دود آن که گاه علاوه بر شهرهای مرزی اهواز را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. ایران. .

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بر اساس آخرین اطلاعات بخش عراقی دریاچه همچنان در حال سوختن است و در قسمت عراقی دود وجود دارد اما رطوبت هوا مانع از آتش گرفتن آن می شود. در صورت کاهش رطوبت و وزش باد به سمت شرق دریاچه، دود آتش سوزی منطقه حورالعظیم عراق در روزهای آینده دوباره شهرهای دشت آزادگان، الهویزه و اهواز را درگیر می کند.

وی بیان کرد: با توجه به انتشار دود در منطقه امکان تصویربرداری از مناطق جدید درگیر آتش سوزی وجود ندارد اما بر اساس برآوردها از اول سال تا پایان مردادماه حدود ۲۲ هزار هکتار از عراقی ها سمت. استخوان صنوبر آتش گرفته است.

مولا گفت: در سطح کشور مکاتباتی برای کمک به مهار آتش در بخش عراق انجام شد اما نتیجه ای حاصل نشد و عراق همکاری نکرد.

وی تصریح کرد: بیشتر این آتش سوزی ها ناشی از عوامل انسانی و طبیعی است. حذف علوفه خشک و کهنه برای استفاده دام یا باز کردن مزارع برای بهبود دید و ترافیک از جمله مواردی است که در عراق قابل کنترل نیست. تالاب ها به دلیل خشک بودن، مستعد آتش سوزی هستند و دمای بالا و سایر عوامل طبیعی نیز در بروز این آتش سوزی ها تاثیر دارند.

منبع: ایسنا