اختراع سنسوری که ارتعاشات را به دقت ردیابی می کند


یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ – ۰۶:۰۹

هش مغناطیسی

تهران (پانا) – محققان یک حسگر نازک وصله مانند روی گردن کاربر اختراع کردند که ضربه مغزی را به دقت ردیابی می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یکی از موارد خطرناک در ورزش که می تواند منجر به ضربه مغزی شود این است که ورزشکاران حتی متوجه آن نمی شوند. بنابراین، آنها به دنبال خدمات پزشکی مورد نیاز نخواهند بود.

در این راستا سنسور جدیدی اختراع شده است که به ورزشکاران یا مربیان آنها در مورد ضربه مغزی هشدار می دهد. این سنسور به جای سرش روی گردن او قرار می گیرد.

اگرچه بسیاری از گروه ها کلاه ایمنی مجهز به سنسور برای ردیابی نوع ضربه های مرتبط با ضربه مغزی ایجاد کرده اند، اما این دستگاه ها ۱۰۰٪ قابل اعتماد نیستند. در برخی موارد، حتی اگر ضربه مغزی رخ نداده باشد، دستگاه‌های مذکور ممکن است هشدار نادرستی بدهند یا ممکن است آسیبی احساس نکنید.

پروفسور نلسون اسپولودا از دانشگاه ایالتی میشیگان دریافت که وقتی بازیکنان فوتبال دچار ضربه مغزی می شوند، سر آنها به سرعت به یک طرف حرکت می کند. او به همراه یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه، حسگری را به شکل یک چسب چسبنده نازک اختراع کرد که می تواند این حرکت گردن را ردیابی کند.

نمونه اولیه وصله حسگر فوق الذکر بانداژ کوچکی به ضخامت ۰.۱ میلی متر است. همچنین در سنسور از مواد پیزوالکتریک استفاده شده است که در صورت کشش یا فشرده شدن، بار الکتریکی تولید می کنند. پس از انتقال آن به کامپیوتر، داده های بار الکتریکی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و به این ترتیب وقوع یک رویداد منجر به ضربه مغزی مشخص می شود.

در آزمایش‌ها حسگرهای شتاب‌سنج روی یک سر ساختگی نصب شده بودند. از طرفی سنسورهای بانداژ در جلو، پشت و کناره های گردن نصب شد. سپس سر عروسک از فاصله ۰.۶ متری روی زمین افتاد.

هنگام خواندن داده‌ها از پچ و مقایسه آن با اطلاعات حسگرها، مشخص شد که این دو سیستم در ردیابی اثراتی که منجر به ضربه مغزی می‌شوند، عملکرد خوبی دارند. با این حال، سنسورهای نوآورانه، بر خلاف سنسورهای سرعت سنج تعبیه شده در کلاه ایمنی، داده های نادرست را تحت تأثیر عوامل مختلف ارائه نمی دهند.

محققان اکنون در حال بررسی راه‌های جدیدی برای طراحی این پچ هستند، مانند تجهیز آن به فرستنده‌ای که داده‌ها را به‌صورت بی‌سیم به رایانه یا تلفن همراه نزدیک منتقل می‌کند.

این تحقیق در مجله Scientific Reports منتشر شد.