احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل به دلیل پدیده گرد و غبار


جمعه ۱۷ تیر ۱۴۰۱ – ۱۱:۲۰

هاوایی الود

تهران (پانا) – سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه زرد از وقوع گرد و غبار و اختلال احتمالی در ناوگان حمل و نقل خبر داد.

به گزارش راه و شهرسازی ، سازمان هواشناسی کشور از رشد ابرهای همرفتی به ویژه در بعدازظهر و اوایل شب پنجشنبه خبر داد و از ادامه این وضعیت تا روز شنبه ۲۷ تیرماه خبر داد.

خطر این سامانه بارش باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در مناطق مستعد رگبار تگرگ است که پنج شنبه ۲۶ تیرماه مناطق جنوب کرمان و جنوب شرق بوشهر را در هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و جنوب تحت تاثیر قرار می دهد. ارتفاعات کرمان و روز شنبه ۲۷ تیر نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و ارتفاعات هرمزگان را تحت تاثیر قرار می دهد.

از خطرات احتمالی این سامانه می توان به احتمال آبگرفتگی معابر و جریان محدود و محلی آب، احتمال افزایش ناگهانی سطح آب سطوح فصلی، احتمال رعد و برق، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش موقت هوا اشاره کرد. کیفیت و امکان شکستن درختان فرسوده. از این رو سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه ای بر لزوم رعایت احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم توقف در اطراف درختان پوسیده، پرهیز از پارک در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه معابر تاکید کرد.

این سازمان همچنین از وقوع پدیده گرد و غبار خبر داد و در اطلاعیه خود عنوان کرد: این پدیده از روز پنجشنبه ۲۵ تیرماه آغاز شده و تا روز شنبه ۲۷ تیرماه ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، خیزش گرد و غبار، نفوذ گرد و خاک و وزش باد شدید از جمله خطرات این پدیده است که از روز پنجشنبه در استان های اصفهان، یزد، سمنان، کوگیلوه و بویراحمد، خوزستان، شمال بوشهر، فارس، ایلام و لرستان. کردستان، کرمانشاه. مرکزی، البرز، قم، تهران جنوبی، خراسان رضوی جنوبی، شمال و غرب خراسان جنوبی، شمال خراسان شمالی، جمعه، شمال سیستان و بلوچستان، شمال خراسان، خراسان جنوبی، خراسان جنوبی و شرق رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام ، لرستان، مرکز، شرق و شمال اصفهان، سمنان، البرز، قم، تهران و شمال بوشهر و روز شنبه ۱۸ تیرماه استان های ایلام، خوزستان و خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، شرق و جنوب رضوی. خراسان و سمنان، یزد، شمال اصفهان، قم، مرکزی، تهران و البرز را تحت تأثیر قرار می دهد.

کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال ریزش سنگ از ارتفاع، احتمال آسیب رساندن به سازه های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال شکستن درختان کهنسال نیز از عوارض این پدیده ذکر شد.

در این راستا سازمان هواشناسی توصیه می کند افراد در معرض خطر در هنگام وقوع گرد و غبار در معرض هوای آزاد قرار نگیرند و با دستگاه های زیر شاخص آلایندگی را رصد کرده و بر اساس مقررات، پوشش و سایر اقدامات پیشگیرانه در این زمینه تصمیم گیری کنند. مراکز در کنار مراکز جمعیتی و عدم توقف و توقف خودرو و توصیه به ساخت و تقویت سازه های موقت در اطراف درختان و ساختمان های فرسوده از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها.