ابوذر ندیمی: یکی از دلایل رأی امثال من به رئیس جمهور وحدت قوا است/ قوه مجریه و مقننه خیلی از مسائل را نمی دانند – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; یکی از خواسته های اصلی جامعه در زمان روی کار آمدن رئیس جمهور بهبود وضعیت معیشتی بود، جامعه با ماهیت، روش ها و افرادی که دولت می خواهد سیاست های خود را پیش ببرد چندان کاری نداشت، تنها نکته مهم وضعیت معیشتی بود. و گسترش جداول آنها که در سال اول دولت به نتیجه چندانی نرسید و همه روزی شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

ابوذر ندیمی، کارشناس اقتصادی درباره عملکرد دولت در حوزه اقتصاد در ابتدا به «خبر سراسری» گفت: ارزیابی هر مقوله از جمله دولت باید با چند معیار ارزیابی شود، اولین معیار قانون است، اگر نظام باشد. باید ارزیابی شود، قوه مجریه باید ارزیابی شود. بیایید قانون را بررسی کنیم. مثلاً اگر بخواهیم درباره کسری بودجه قضاوت کنیم، باید وضعیت فعلی را با قانون بسنجیم. متأسفانه دولت در این زمینه عملکرد خوبی نداشت یا در سال گذشته شاهد موفقیت هایی در حوزه حقوق نبودیم زیرا قوانین به سیاست پایان داد و مادران به این نتیجه رسیدند که هیچ موفقیتی در این زمینه وجود ندارد. بنابراین شاهد ضعف های عمده در دولت در زمینه انتخاب گزینه های اجرایی توسط دولت در حوزه بودجه و قانون برنامه هستیم. نکته بعدی بحث در مورد وعده های دولت در این زمینه است که باید به آنها پاسخ داده شود و این وعده ها در ابعاد مختلف بررسی شود و موضوع سوم بحث انتظارات است چرا که مردم برای مشکلات خود از سهام توقع دارند. بازار، اجاره، بازنشستگان و غیره، چیزی است که مردم انتظار داشتند و ما نتیجه را می بینیم. در ارزیابی یکساله دولت باید این واقعیت را بپذیریم که مشکلات فعلی ناشی از عمل نکردن به وعده ها چه در مورد رئیس جمهور و چه در مورد هیئت دولت است.

وی درباره محقق نشدن وعده های رئیس جمهور و واکنش ها به این اتفاق در اقتصاد افزود: دولت در سیاست خارجی خروجی مثبتی نداشته و فقط موضوعات ایده آل را بیان می کند در حالی که سخنگوی ویژه وزارت خارجه ندارد. کار خاصی هم انجام نداده است.” چه در بخش اجتماعی تصمیم گرفته شد که یک نشریه شاخص برای مدیران تأسیس شود، اما فقط به مجلات اخلاقی اشاره شود، چه در حوزه حراست و آزادی با سلیقه برخورد شد. بنابراین با چنین رویکردی وقتی آسیب پذیری اقتصادی دولت را لحاظ کنیم، بسیار زیاد است. مثلا تعامل قوا یکی از دلایلی که باعث شد امثال من به آقای رئیسی رای بدهیم اتحاد قوا بود ولی الان قوه مجریه و مقننه خیلی از مسائل را نمی شناسد و ما را به موفقیت نمی رساند. به هر نحوی.»

ندیمی در پایان درباره اینکه رئیسم اقتصاد را به برجام ربط نمی دهد، گفت: ما سه کلمه در مورد برجام داریم، اول اینکه برجام دستاوردی است که هزینه آن را می پردازد و اگر ادامه ندهیم ضرر بیشتری خواهیم داشت. و باید قبول کنیم که کل نظام تصمیم به امضای برجام گرفته است.به گفته رهبر انقلاب، دستگاه سیاست خارجی تنها دستگاه اجرایی در این زمینه بوده است. واقعیت این است که چین، روسیه و هند نمی توانند همه کسری های ما را تامین کنند. در هیأت مدیره یک شرکت پتروشیمی بودیم که برای مدت طولانی با قطعات خود مشکل داشتیم، نکته سوم اینکه اثرات تحریم ها را دیدیم که قیمت ها را به ۵۰ رساند. از طرف دیگر، برجام برای مدت طولانی تر همان قدرت قبلی، و هر چه طولانی تر باشد، قدرت آن کمتر می شود.»