آیا نور خورشید ویتامین D را به بدن ما می رساند؟


آفتاب

تهران (پانا) – قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پوست در شرایط مناسب می تواند با تأثیر یک ماده پیش ساز منجر به تولید ویتامین D در بدن شود.

تخمین زده می شود که حدود ۱ میلیارد نفر از همه گروه های قومی و همه گروه های سنی در جهان از کمبود ویتامین D رنج می برند.

کمبود گسترده ویتامین D عمدتاً به سبک زندگی و عوامل محیطی مربوط می شود. از جمله این عوامل می توان به محدودیت فعالیت در فضای باز، نور ناکافی خورشید بر روی پوست و آلودگی هوا که اشعه ماوراء بنفش خورشید را که تولیدکننده ویتامین D در پوست به حساب می آید، جذب می کند.

ویتامین D را می توان از منابع غذایی مانند ماهی چرب، گوشت قرمز، تخم مرغ یا شیر غنی شده با ویتامین D نیز دریافت کرد.

اگر رژیم غذایی شما حاوی منابع غنی ویتامین D نیست، آفتاب گرفتن ممکن است به شما کمک کند ویتامین D دریافت کنید، اما نکاتی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

در افراد با پوست تیره، ویتامین D کمتری در اثر نور خورشید در پوست نسبت به افراد با پوست روشن تولید می شود. دلیل آن این است که رنگدانه ملانین که رنگ پوست را تعیین می کند، انرژی UV خورشید را جذب می کند و اجازه نمی دهد از این انرژی برای ساخت ویتامین D استفاده شود.

افراد مسن تر از بزرگسالان جوانتر ویتامین D کمتری تولید می کنند. مطالعات همچنین نشان داده است که افراد چاق بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند.

ساخت ویتامین D در پوست

انرژی اشعه ماوراء بنفش B خورشید در تابش پوست می تواند پیش ساز ۷-دی هیدروکلسترول را به ویتامین D (کوله کلسیفرول) تبدیل کند. البته این شکل از ویتامین D غیر فعال است و پس از هیدروکسیل شدن مضاعف در کبد و کلیه، به شکل فعال این ویتامین یعنی ۱ و ۲۵ هیدروکسی ویتامین D (کلسیتریول) تبدیل می شود.

UV A و B

فقط اشعه های UVB می توانند باعث تولید ویتامین D در پوست شوند (اشعه های UVB که طول موج بیشتری دارند، به عمق پوست نفوذ می کنند و باعث آفتاب سوختگی و پیری پوست می شوند).

پرتوهای UV نوع B در هنگام عبور از جو یا بیشتر از پرتوهای نوع A منعکس می شوند یا جذب می شوند. لایه اوزون در جو نقش مهمی در این زمینه دارد.

هر چه پرتوهای فرابنفش طولانی‌تر از جو عبور کنند، بیشتر جذب می‌شوند. بنابراین هرچه خورشید در آسمان پایین‌تر باشد (مانند ماه‌های زمستان در عرض‌های جغرافیایی بالاتر یا شمالی)، پرتوهای B کمتری به زمین می‌رسند.

ابر یا آلودگی هوا نیز جذب این پرتوها را افزایش می دهد.

آلودگی شدید هوا در برخی شهرها باعث می شود میزان اشعه ماوراء بنفش که به زمین می رسد بسیار محدود شود، بنابراین پتانسیل ساخت ویتامین D در پوست نیز کاهش می یابد.

نکته دیگر این است که اشعه ماوراء بنفش از شیشه یا لباس عبور نمی کند. بنابراین، اگر در ماشین یا پشت شیشه هستید، ویتامین D نمی تواند در پوست تولید شود. این اشعه ها باید مستقیماً به پوست برسد. ضد آفتاب هایی که مانع از رسیدن اشعه ماوراء بنفش به پوست می شوند، تولید ویتامین D را مسدود می کنند.

اثرات آفتاب گرفتن

آفتاب گرفتن می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند، از جمله خطر آفتاب سوختگی و پیری پوست، که به ویژه در اثر اشعه ماوراء بنفش که بدون توجه به زاویه خورشید یا ابری بودن هوا به سطح زمین می رسد، ایجاد می شود.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید ممکن است شما را مستعد ابتلا به سرطان های پوستی مانند ملانوما کند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید برای چشمان شما نیز خوب نیست و اشعه ماوراء بنفش خورشید شما را در معرض خطر ابتلا به مشکلات چشمی مانند آب مروارید یا آب مروارید قرار می دهد.

چطوری آفتاب میگیری؟

اگر می خواهید از نور خورشید برای تولید ویتامین D کمک بگیرید و در عین حال آفتاب سوخته نشوید و در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست نباشید، باید از یک روش معقول استفاده کنید.

اگر می خواهید در جایی مانند ساحل آفتاب بگیرید، همیشه به یاد داشته باشید که از صورت و لاله گوش خود در برابر نور محافظت کنید، زیرا این مناطق بیشتر در معرض نور خورشید و آسیب پوست هستند.

همچنین باید با کلاه یا عینک آفتابی از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنید.

به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پوست دست ها، پاها، شکم و پشت خود را در معرض نور خورشید قرار دهید و پس از این مدت، این نواحی از بدن خود را با کرم ضد آفتابی که SPF 30 یا بالاتر دارد بپوشانید.

شما باید زمان مناسبی از روز را برای آفتاب گرفتن انتخاب کنید. همانطور که گفتیم، هر چه زاویه خورشید بیشتر باشد، اشعه ماوراء بنفش B (ویتامین D) بیشتری به سطح زمین می رسد.

بنابراین بهترین زمان برای آفتاب گرفتن برای تولید ویتامین D در پوست بین ساعت ۱۰ صبح تا ۱۵ بعد از ظهر است.

همچنین بهتر است برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به سایت های هواشناسی برای «شاخص UV» که بیانگر شدت تابش فرابنفش در سطح زمین است مراجعه کنید.