آیا غذا می تواند کشنده باشد؟


غذای سالم در دبیستان برکت رضوی ملارد

تهران (پانا) – یک متخصص تغذیه و تغذیه ضمن تکذیب برخی مطالب فضای مجازی با عنوان غذاهای قاتل، توضیح داد که در صورت استفاده نادرست و نگهداری نادرست، میزبان خطرناک و کشنده ای برای برخی مواد وجود دارد.

به گزارش انجمن ۲۴، محمدتقی انوشه در پاسخ به برخی مطالب در فضای مجازی تحت عنوان غذاهای مرگ آور و توصیه های موجود در فضای مجازی مبنی بر عدم مصرف این غذاها به دلیل حرام بودن آن ها، اظهار داشت: این خوراکی ها به دلیل حرام بودن این مواد غذایی را مصرف نمی کنند. گفت: البته یک سری سموم در غذا هست. مثلا اگر سیب زمینی بخورید دارای سمی به نام سولانین است و اگر زیاد خورده شود یا سم زیاد باشد ممکن است باعث مسمومیت انسان شود یا کشنده باشد یا مثلا هنگام کباب کردن گوشت اگر در معرض آتش قرار می گیرد، سمی در آن تشکیل می شود که مصرف طولانی مدت آن می تواند منجر به سرطان و مسمومیت شود.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه بروز بیماری در اثر خوردن برخی مواد بستگی به روش مصرف، فرآوری و مصرف طولانی مدت دارد، تصریح کرد: اگر آن ماده غذایی باشد و در غذا مصرف شود، اینطور نیست. کشنده. زیرا اگر کشنده بود، انسان ها هرگز آن را بر نمی داشتند و از آن به عنوان منبع غذایی استفاده نمی کردند.

انوش در این خصوص تاکید کرد: مصرف کافی و متعادل غذا مشکلی نخواهد داشت. مولوی می گوید: «آب ارس بسیار خالص است که خوردن آن کسل کننده است. اگر آب زیاد مصرف شود باعث دل درد می شود. پس انسان می تواند هر غذایی را در حد اعتدال بخورد و اشکالی ندارد.

وی با اشاره به اهمیت فرآوری و نگهداری مواد غذایی گفت: اگر مواد غذایی در شرایط بد نگهداری شوند باعث رشد سموم و قارچ ها در غذا می شود که می تواند کشنده باشد.

غذاهایی که ممکن است به سلامتی آسیب برساند

انوشه افزود: اگر ماده افزودنی به غذا اضافه شود، مصرف طولانی مدت آن می تواند برای انسان مضر باشد. در برخی از غذاهای کنسرو شده، سمی به نام کلستریدیوم بوتولینوم (غذای کنسرو شده ای که به درستی گرم نشده است) ممکن است رشد کند که می تواند باعث بوتولیسم (یک بیماری ناتوان کننده جدی) شود. افزودنی های اضافه شده به غذاها، از جمله اسانس ها، مواد نگهدارنده و طعم دهنده ها، می توانند باعث تشکیل طولانی مدت رادیکال های آزاد در بدن شوند که می توانند باعث سرطان در بدن شوند.

موضوع سم شناسی مواد غذایی بسیار گسترده است این متخصص تغذیه و درمانگر تغذیه گفت: ممکن است فردی به یک ماده غذایی حساسیت داشته باشد. ممکن است یک میلیون نفر حبوبات مصرف کنند و مشکلی برای آنها پیش نیاید، ممکن است یک نفر حتی اگر از مزرعه لوبیا رد شود حالش بد شود و مریض شود. کسانی که آنزیمی برای هضم و جذب غذا ندارند ممکن است دچار مشکل خونی شوند که می تواند کشنده باشد و حتی ممکن است باعث زردی شود. بنابراین ممکن است فردی به گیاهی مانند ریواس یا چغندر یا یک ماده غذایی حساسیت داشته باشد و در این صورت آنزیم لازم برای هضم و جذب آن را نداشته باشد و آن تنوع برای او کشنده باشد.

وی در این باره توضیح داد: کسانی هستند که به گلوتن گندم حساسیت دارند و نمی توانند آن را هضم کنند و دچار نوعی بیماری می شوند. بنابراین، بیماری های متابولیک و اختلالات آنزیمی (بیماری هایی که در آن هضم نهایی یک یا چند ماده غذایی مانند پروتئین، قند یا چربی در بدن کودک از بدو تولد مختل می شود) ممکن است در انسان افزایش یابد. این حساسیت ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی ممکن است کمبود آنزیم داشته باشند و نتوانند یک ماده مغذی را هضم و جذب کنند.

و انوش گفت: بعضی از غذاها اگر خام بخورند ممکن است مشکل ایجاد کنند، اما به دلیل پخت مشکلی ندارد. وقتی می گویند سویا را خام نخورید به این دلیل است که سویای پخته شده برای شما مشکلی ایجاد نمی کند.

این متخصص تغذیه در پایان نسبت به مصرف تخم مرغ خام هشدار داد: افراد نباید تخم مرغ خام مصرف کنند. زیرا رشد باکتری روی پوسته تخم مرغ زیاد است و ممکن است به داخل آن نفوذ کند و اگر تخم مرغ خوب پخته نشود ممکن است باعث ایجاد عوارض در افراد شود. این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر صد بار هم بخورید ممکن است مشکلی پیش نیاید و حتی مصرف یکباره آن مشکلی ایجاد کند. توصیه ما این است که تخم مرغ خام نخورید، بلکه باید آن را بپزید.