آیا با ایجاد سازمان ملی مهاجرت می توان جلوی مهاجرت را گرفت؟ / رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری: یک میلیون و ۸۰۰ هزار مهاجر در سراسر کشور داریم – پایگاه خبری مدارا


بر اساس گزارشات پایگاه خبری مدارا; رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری با ابراز تأسف از اصرار برخی افراد در فضای مجازی برای برجسته کردن تمایل به مهاجرت و مانور دادن، از برنامه‌های مرکز مطالعات راهبردی در زمینه مهاجرت سرمایه‌های انسانی و مهاجرت به کشور خبر داد. نخبگان از کشور: از ابتدا که در پژوهشگاه مستقر بودیم، آقایی به موضوع نخبگان پرداخت.

وی افزود: در جلساتی که با خود نخبگان داشتیم، حدود ۱۵ گام اولیه را شناسایی کردیم که در صورت انجام آن، امیدی در جامعه نخبگان ما برای ماندگاری آنها در کشور ایجاد می شود. یکی از این اقدامات این است که پروژه های امیدبخش را شناسایی می کنیم و باید سازمان ملی مهاجرت ایجاد شود تا بحث مهاجرت را رصد کند.

دیده بان مهاجرت ایران در یکی از گزارش های اخیر خود، شاخص گرایش به مهاجرت در گروه های مورد مطالعه را بیش از ۴۰ درصد اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، ۵۳ درصد از اساتید و پژوهشگران دانشگاه ها، ۴۵ درصد از پزشکان و پرستاران، ۴۳ درصد از فعالان تجاری و ۴۰ درصد از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی خواهان مهاجرت از ایران هستند.

بر اساس آخرین آمار موجود، تعداد مهاجران ایرانی در جهان در سال ۲۰۲۰ به ۱.۸ میلیون نفر یا ۲.۳ درصد از جمعیت ایران رسیده است. در واقع تعداد مهاجران ایرانی نسبت به ۳۰ سال گذشته ۲.۲ برابر شده و از ۸۲۰ هزار نفر به ۱.۸ میلیون نفر رسیده است.

بر اساس گزارش رصدخانه مهاجرت ایران، سهم ایران از جمعیت جهان حدود ۱.۰۷ درصد است.

این آمار همچنین نشان می دهد که سهم ایران از جمعیت مهاجر جهان از ۵ درصد در سال ۱۹۹۰ به ۷ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است، اما همچنان از سهم ایران از جمعیت جهان کمتر است.

بنابراین با نگاهی به شاخص «سهم ایران از جمعیت جهان»، سهم ایران از جمعیت مهاجر جهان طی ۳۰ سال گذشته همواره کمتر از یک درصد بوده و هرگز به یک درصد نرسیده است.

برخلاف ادعای رسانه ها که همیشه ایران را در صدر فهرست کشورهای مهاجر اول قرار می دادند، اما واقعیت های آماری خلاف این ادعاها را ثابت می کند. بر اساس آخرین آمار موجود در سال ۲۰۲۰، ایران در بین ۲۳۲ کشور جهان در رتبه ۵۴ قرار گرفت.

امارات متحده عربی با ۵۴ هزار نفر، آمریکا با ۳۸۷ هزار نفر، آلمان با ۱۵۲ هزار نفر، ترکیه با ۸۴ هزار نفر و انگلیس با ۸۳ هزار نفر پنج مقصد اصلی مهاجران ایرانی در جهان هستند.