آمادگی آذربایجان برای احداث راه آهن رشت – آستارا و تکمیل بندر آستارا


دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ – ۱۴:۲۰

وزیر خارجه آذربایجان

تهران (پانا) – وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: جمهوری آذربایجان آمادگی دارد به تعهدات خود در زمینه ساخت راه آهن رشت – آستارا و تکمیل بندر آستارا عمل کند.

گیون پرموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان پس از دیدار و گفتگو با وی در نشست خبری، ضمن ابراز خرسندی از حضور وی در ایران، گفت: در این سفر دیداری با وی داشتیم. رئیس مجلس: پس از این دیدار در خدمت آیت الله رئیسی خواهیم بود. روابط دو کشور مبتنی بر اشتراکات تاریخی و فرهنگی، حسن همجواری و برادری میان مردمان دو کشور است.

وی افزود: علی‌رغم اراده سیاسی سران دو کشور، در سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش ۳۰ درصدی حجم مبادلات تجاری بودیم، اما توانایی‌های دو کشور بیش از این ارقام است. بر اجرای پروژه ها تاکید کردیم. در خصوص تولید تراکتور نیز تفاهم نامه های خوبی منعقد شده است که انشالله اجرایی خواهد شد و بهره برداری از سد خدآفرین یکی از پروژه های مهم دو کشور است.

پرموف ادامه داد: پروژه کریدور شمال – جنوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آذربایجان آمادگی دارد به تعهدات خود در زمینه بالا بردن پروژه، ساخت راه آهن رشت – آستارا و تکمیل بندر آستارا عمل کند. ساخت پل خودرویی روی رودخانه آستارا چای تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: در مارس ۲۰۲۲ در نشست کمیته مشترک اقتصادی دو کشور، پروژه اتصال منطقه اقتصادی زنگه زور به نخجوان از طریق خاک ایران پیشنهاد و تصویب شد، بحث های فنی انجام شد. صورت گرفته و مکان آن بوده و انشاءالله بزودی ساخت اولین پل در آن منطقه آغاز خواهد شد، هماهنگی برای ساخت پل دوم نیز انجام خواهد شد.

وی گفت: بر اهمیت کریدور خلیج فارس – دریای سیاه از طریق ایران تاکید کردیم و بر اهمیت مشارکت ایران، آذربایجان و گرجستان در تکمیل این کریدور تاکید کردیم. در جنبش عدم تعهد همکاری موفقی داشتیم. ما تجربیات موفقی در امور بشردوستانه داشته ایم و به تبادل نظر در این زمینه ادامه خواهیم داد.

پرموف تاکید کرد: آذربایجان خواهان عادی سازی روابط با ارمنستان پس از جنگ است و در این زمینه اقداماتی انجام داده است. پس از ۳۰ سال اشغال، اولویت اصلی ما توسعه و بازسازی مناطق آزاد شده از اشغال است.