آلودگی هوا در سال ۱۴۰۰ جان ۶۰۰۰ تهرانی را گرفت – پایگاه خبری مدرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; دریوش گلعلی زاده با تاکید بر اینکه کاهش آلودگی هوا برای هیچکس در اولویت نیست، گفت: بنابراین حتی با استانداردسازی سوخت و خودرو در کشور نمی توان انتظار هوای بهتری داشت اما با آن وضعیت هوا به طور کامل بهبود نمی یابد زیرا ۹۴ درصد انرژی کشور تولید می شود. به سوخت های فسیلی بستگی دارد.

وی درباره قانون هوای پاک گفت: این قانون ۳۳ ماده دارد که ۱۷۶ مأموریت دستگاه را شامل می شود و در ۱۰ سازمان بزرگ و ۲۳ دستگاه همکاری دارد.

وی با بیان اینکه برای کاهش آلودگی هوا در کشور باید به سمت استفاده از نیروگاه های تجدیدپذیر روی آوریم، گفت: شدت مصرف انرژی در ایران سه برابر سایر نقاط جهان است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تولید موتورهای کاربراتوری ممنوع شده است، اما آلودگی ناشی از استفاده از آنها همچنان زیاد است، گفت: در تهران، منابع آلاینده هستند. بسیار بالا هستند و به همین دلیل است که استفاده از هر خودرویی استاندارد جدید است. باعث افزایش آلودگی می شود، در حالی که هدف کاهش آلودگی هوا است.

وی تاکید کرد: مشکل و راه حل مشخص است اما اجرای آن مشکل دارد. شعارها در این حوزه باید منجر به تغییر رفتار مسئولان و مردم شود تا اوضاع از این پیچیده تر نشود.

گل علیزاده خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰، در ۲۷ شهر آلوده کشور با جمعیت ۳۵ میلیون نفری، حدود ۲۱ هزار مورد مرگ ناشی از آلودگی هوا ناشی از ذرات ۲.۵ میکرونی در بزرگسالان گزارش شده است که هزینه دارد. ۱۱ میلیارد کشور واردات داشته و ۶۰۰۰ نفر در تهران جان خود را از دست داده اند.

وی در خاتمه به اهمیت آموزش اشاره کرد و توضیح داد: آموزش موضوع بسیار مهمی است و نباید پایان کار باشد بلکه باید ابتدا آموزش صورت گیرد، محیط زیست تنها به سازمان حفاظت محیط زیست مرتبط نیست، بلکه به همه مرتبط است. شهروندان.”