آخرین اثر خسرو حکیم در رباط منتشر شد


سه شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱ – ۱۱:۵۴

لینک خسرو حکیم

تهران (پانا) – کتاب «قدرت معلولان تئاتر ماست» نوشته خسرو حکیم رباط از سوی انتشارات منتشر شد.

خسرو حکیم قاسب در جدیدترین اثر خود به بررسی انتقادی بیست سال نمایشنامه نویسی در ایران می پردازد. حکیم رباط در کتاب «توانایی نطوان، ما تئاتر» نقدهای کوتاه و بلندی بر نزدیک به ۱۹۰ نمایشنامه از ۱۷۰ نویسنده ایرانی و خارجی نوشت. از نمایشنامه نویسان به نام هایی چون بهرام بیضایی، اکبر رادی، محمد الیعقوبی، محمد شرمشیر، فرهاد نظیرزاده کرمانی، حسن بوستانی و … اشاره می کنیم. آثار نمایشنامه نویسانی چون ویلیام شکسپیر، ژان آنوی، یوجین یونسکو و… در این کتاب بررسی شده است.

خسرو حکیم در مقدمه کتاب گفت: تئاتر ما دیر، فاقد سنت های مؤثر، صادقانه و متواضع است، تئاتر فرنگ شعر مایا، در اینجا جا دارد نام های ارجمند برخی از بنیانگذاران تئاتر ایران ذکر شود: میرزا آقا. تبریزی با «احد زمان خان»، رضا کمال شهرزاد با «شب هزار و یکیم»، میرزاده عشقی با «رستاخیز شهریران. ایران»، گریگور یاکیکیان با «انوشیروان عادل و مزدک»، حسن مقدم با «جعفرخان فرنگ» و … کارهای خوش ساخت، خوش ساخت، پر زحمت و شیوا. اما بر خلاف این بنیانگذاران بزرگوار و مؤثر، متأسفانه مدتی است که بسیاری از جوانان و به ویژه دانشجویان ما – اگر متواضعانه بگوییم – از آن «استادانی» درس گرفته اند که حتی برای ساختن نمایشی در خور و شأن، پا به صحنه نگذاشتند. یک نمایش. این «آقایان» حال و روز زمان خود را نادیده می گیرند و چشم بر دردها و زخم ها، سخنان ناگفته، کینه های پنهان، گل ها و گل های نشکفته، وحشیانه به دنبال شهرت و قدم زدن زیر چترهای خودساخته ای مانند آوانگارد یا پست مدرنیسم می بندند. … و تبدیل شدن به “یونسکو” و “مولر” “و … البته نوع آنها! برویم…”

کتاب «قدرت معلولان تئاتر ماست». نگاهی به نمایشنامه های سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۶» خسرو حکیم غیبان با ۵۰۰ صفحه در ۲۰۴ صفحه قطع و با قیمت ۸۲ هزار تومان راهی بازار نشر شده است.