آتش سوزی ۲۳ هزار هکتاری در هورالعظیم تابستان امسال – پایگاه خبری مدیریت شده


سیدعادل مولا گفت: بیش از ۲۲ هزار هکتار از این منطقه در بخش عراقی دریاچه و ۵۲۰ هکتار در بخش ایرانی هورالعظیم قرار دارد.

به گفته وی، به دلیل تراکم زیاد دود، تصاویر ماهواره ای جدیدی نداشتیم و این منطقه تا جمعه گذشته در آتش بود.

وی در خصوص تعهد سازمان محیط زیست برای اطفای حریق در منطقه حورالعظیم عراق گفت: دولت عراق تاکنون به مکاتبات ما پاسخی نداده است، بنابراین هیچ اقدامی برای ارسال بالگرد یا آبرسانی صورت نگرفته است. سم پاشی هواپیما به عراق اطفای حریق در عراق

ملا خاطرنشان کرد: پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت امور خارجه در این زمینه ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، دود غلیظ و بوی نامطبوع ناشی از سوزاندن نیزارها در این تالاب ها از اواخر خردادماه، شهرها و روستاهای مرزی خوزستان را خفه کرده و با وزش باد گاهی بیش از ۱۰۰ کیلومتر را در بر می گیرد. .

به گفته آذریان رئیس آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، روز یکشنبه ششم شهریورماه سال جاری آتش سوزی در بخش عراقی دریاچه حورالعظیم باعث آلودگی هوای چهار شهر دشت آزادجان شد. حویزه، حمیدیه و اهواز. دود ناشی از این آتش سوزی آلودگی هوا را در اهواز تا ۶ برابر و در سوسنگرد تا ۱۶ برابر حد مجاز افزایش داد.

الزلجودی معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان نیز پیش از این قول داده بود که پیگیری لازم برای اطفای حریق در خاک عراق را انجام دهد و این مجوز تا اواسط مردادماه امسال صادر می شود.

آتش سوزی یکی از بزرگترین چالش هاست که پوشش داده نشود. تابستان سال گذشته آتش سوزی در بخش هایی از حورالعظیم عراق، شهر رفیعه در حویزه چند روز به طول انجامید، اما در تابستان ۱۳۹۶ خشکسالی شدیدی در خوزستان رخ داد. آتش سوزی در قسمت های ایرانی و عراقی دریاچه از تیر تا مهر همان سال ادامه داشت. حتی ارسال یک هلیکوپتر مسلسل هم نتوانست شعله های آتش را خاموش کند و دود این آتش هشت شهر را فرا گرفت.

تالاب مرزی هورول عظیم با بیش از ۳۰۰ هزار هکتار وسعت آخرین تالاب بین النهرین بازمانده است که یک سوم آن در ایران و دو سوم آن در عراق قرار دارد. این زیستگاه منحصر به فرد در جنوب غربی کشور در خوزستان و در انتهای رودخانه کرخی قرار دارد.

منبع: ارنا